If you are going to San Francisco... czyli co warto wiedzieć o tym mieście!

37

San Francisco skradło moje serce już pierwszego dnia, od kiedy w nim zamieszkałam. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, a takie nie zdarzają się wcale często. Przynajmniej nie mi. Już od trzech lat mieszkam w tym mieście i każdego dnia, na nowo, budzi ono mój zachwyt. Jest piękne, jest ciekawe, jest różnorodne. Jedyne i niepowtarzalne. Wyjątkowe.

DSC_0897

San Francisco jest niezwykle urodziwym kalifornijskim miastem, będącym zarazem bardzo dobrze rozwiniętą amerykańską metropolią. Swój niepowtarzalny urok zawdzięcza ciekawemu położeniu geograficznemu. „Bóg wziął piękno Zatoki Neapolitańskiej, delty Nilu, Alp Szwajcarskich i doliny rzeki Hudson, a następnie wszystko ze sobą połączył. I tak stworzył San Francisco” – powiedział amerykański polityk Fiorello La Guardia. I miał rację. Miasto leży na półwyspie, który z zachodniej strony otoczony jest Pacyfikiem, ze wschodniej zatoką San Francisco, a od północy cieśniną Golden Gate. Nie bez powodu o San Francisco mówi się, że jest to 49 mil kwadtratowych otoczonych rzeczywistością (49 square miles surrounded by reality). To niezbyt duże, ale za to jakże malownicze i ogromnie różnorodne miasto, oszałamia swoją naturalną urodą, jak piękna niewiasta, której mało kto potrafi się oprzeć. Miasto to jest mieszaniną ras, narodowości, tradycji i kultur, ale także ludzkich indywidualności harmonijnie tworzących liberalne centrum postępu nie tylko technologicznego. Niewątpliwie jest to miasto wyjątkowe.

12

Historia miasta sięga roku 1776, kiedy to do San Francisco przybyli hiszpańscy kolonizatorzy, a wraz z nimi frańciszkańscy misjonarze. Założyli oni misję początkowo nadając jej nazwę Yerba Buena, po to, by następnie zamienić ją na San Francisco. O dalszym rozwoju miasta zadecydowało odkrycie złota w 1848 roku, które to przyciągneło ludzi z całego świata i zaowocowało wzrostem liczby mieszkańców miasta.

3

Obecnie San Francisco należy do aglomeracji miejskiej określanej jako San Francisco Bay Area. W jej skład wchodzi wiele miejscowości takich jak choćby Palo Alto, gdzie swoją siedzibę ma gigant mediów społecznościowych – Facebook. Cupertino słynne dzięki Apple, a także Mountain View z bardzo ciekawym kampusem, najbardziej znanego na świecie wujka, Google. Dolina Krzemowa, bo tak nazywa się teren, na którym znajdują się wszystkie te miasta, jest domem dla wielu największych na świecie przedsiebiorstw nowych technologii. Od lat 50 XX wieku, Sillicon Valley stanowi centrum amerykańskiego przemysłu technologicznego, głównie komuterowego.

DSC_0418

Ale wracając do San Francisco…

To właśnie położenie geograficzne, w szczególności bliskość wody, wpływa na bardzo specyficzny klimat tego miasta. Połączenie zimnego oceanicznego powietrza i gorących jego mas znad lądu skutkuje powstaniem dobrze znanej mieszkańcom San Francisco mgły, która leniwie unosi sie nad miastem nadając mu mroczny i tajemniczy charakter. W San Francisco nie ma typowego, ciepłego, kalifornijskiego lata (najwyższe temperatury w mieście spotkamy we wrześniu). Ale trzeba pamiętać, że taka pogoda utrzymuje się jedynie w samym San Francisco. Wyjeżdżając z miasta – czyli już kilka kilometrów dalej, temperatura wzrasta i znowu spotykamy prawdziwe lato. Generalnie mówiąc przez cały rok w SF mamy pogodę wiosenno-jesienną, ale oczywiście zdarzają się wyjątkowo ciepłe jak i bardzo chłodne dni.

IMG_8149

San Francisco jest miastem wzgórz. Na tak niedużej powierzchni 49 mil kwadratowych znajdziemy więcej niż 50 wzgórz! Niektóre źródła podają, że jest to drugie najbardziej górzyste miasto na świecie (podium zdobyło miasto La Paz w Boliwii). Najwyższą miejską górą jest Mount Davidson, jednak najbardziej znane są bliźniacze wzgórza Twin Peaks z punktem widokowym na całe miasto.

Pod półwyspem na którym leży San Francisco biegnie uskok tektoniczny zwany San Andreas. Dodatkowo w Kaliforii mamy do czynienia jeszcze z dwoma uskokami: Calaveras i Hayward. To one są powodem trzęsień ziemi, jakie nawiedzają San Francisco oraz inne miasta w Kalifornii. Największe katastrofy naturalne miały miejsce w 1906 i 1989 roku, przy czym sto lat temu miasto zostało doszczętnie zrujnowane, a następnie odbudowane na nowo. Może dlatego flaga SF przedstawia feniksa, który powstaje z popiołów, nawiązująć do miasta, które to zawsze na nowo się odradza.

San Francisco jest jedną z miłości mojego życia. A jak wszyscy wiemy, paradoksalnie miłość mnoży się kiedy się nią dzieli, więc taki jest mój cel: opowiadać Wam o wszystkich, mniej lub bardziej znanych, atrakcjach tego miasta. Aby i Wam zabiło szybciej serce na myśl o tej kalifornijskiej perełce! Tylko po to, by nastepnie przyjechać do mnie w odwiedziny! Zapraszam! 😉

 

Dodaj komentarz